Prágáról nem nehéz írni, mert egyszerűen szerethető. Mentalitásban azt képviseli, amit Pesten is szeretne egy, magát európainak valló ember találni.
A tömegközlekedése remek, a villamoshálózat megbízható, rendszeres és sűrű. A metróval Prága bármelyik végére el lehet jutni.
Az emberekkel sincs semmi gond. Segítőkészek, akkor is, ha végképp nincs közös nyelv. Ilyenkor megoldás a mutogatás és a mosoly. És udvariasak. A legkisebbektől az idősebbekig. Kismama nem nagyon állhat, van, amikor hátulról szólnak előre, hogy ott még van szabad hely. A gyerekek átadják a helyüket, és ha üres ülőhely mellett álltam, férfi, vagy fiatal addig nem ült le, amíg nem tisztáztuk, hogy le szeretnék-e ülni, vagy inkább most álldolgálok. Minden villamoson, metrókocsiban van hely a babakocsinak. Olyan egyszerűen elképzelhetetlen, hogy össze kelljen csukni a babakocsit és karon kelljen egyensúlyozni a gyerkőcöt. A le- és felszállás is megoldott, mert mindig van valaki, aki segít.
Persze óriási a forgalom, de igyekeznek minél türelmesebben kezelni a leghülyébb helyzeteket is. Ha valaki nincs tisztában a helyi közlekedési viszonyokkal, a villamosvezető nem kezd el dudálni, hanem simán leszáll, előremegy 2-3 autónyit és elmagyarázza a helyzetet.
A gyerekek ugyanolyanok, mint itthon. Hangosak, cserfesek, pörgősek. Múzeumban unatkozósak, idétlenek, osztálykirándulásonásítozósak, másfelé tekintgetősek. De semmiképpen nem kis felnőttek, vagy miniatűr Nők (ok, plázában nem jártunk, szóval lehet, hogy XXI. sz.-i eredeti élőhelyükön nem láttuk őket).
Az árak nagyjából ott vannak, ahol nálunk, és a bérek is. De náluk 5-6 %-os az alapvető élelmiszerek áfája, és 21%, ha étteremben eszel. Tehát több marad a vállalkozó, termelő zsebében. Ragaszkodnak a cseh termékekhez, az ő kezük a cseh ipar felé hajlik, ők inkább arrafelé csalnak, ha már..., még akkor is, ha anyagi következményei vannak.
Valószínűleg a prágaiaknak nem könnyű az iszonyatos túrista áradat, de talán minden család bekapcsolódik a bizniszbe. Azért nehéz példul az óváros utcáin tájékozódni, mert az ajándéküzletek nem korlátozódnak 1-2 utcára, hanem a pénzszivattyú kiterjed az egész területre, és sok üzletlánc féle van, van amelyikből minden második utcában találtunk egyet.
Viszont kint állnak a fiatalok, idősebbek, és szórólapokkal hívják a vendégeket színházba, hangversenyre is.
Azért az egyik "legcukibb" történet mégiscsak magyarokhoz kapcsolódik. Élet éppen előzőleg említette, hogy itt mintha nem tengenének túl a cigányok (=nincsenek).
Kicsit később : áll a fehérre festett arcú fekete öltönyös humánszobor az utcasarkon. Nem a mozdulatlan, majd frászthozós fajtából, hanem a sajtkukac, "bari vagyok, ismerkedek, kezet nyújtok" tipus. Mivel nem nyújtottam én is, odamorrant valami barátságtalant csehül. Arrébb megyünk, én elől, Élet kiccsé lemaradva, nézelődve lépdel mögöttem, majd meséli: a fehérre festett arcú öltönyöshöz odalépett egy kreolbőrű, mire az öltönyös leszólt neki a pulpitusról: "tezsvírem aggyá' má' egy szál cigit!"
Az egyetlen csalódás a híres Ú Flekú sörfőzde. Nagyipari vályús itatórendszer. Belépsz, és tovább nincs esélyed. Nincs esélyed kimenni, helyet választani, kérni, dönteni. Egy lehetőséged van: követed a pincért, leülsz az általa félig kínált, félig ajánlott helyre a hosszú asztalnál, és megiszod a 4 dl sötétbarna-fekete helyben főzött sört. A következő pillanatban rákezdi az öreg tangóharmónikás és csak húzza, csak húzza...
Valószínűleg ez egy remek hely azoknak az embereknek, akik imádják a nyüzsgést, a tömeget.
Szóval nem nekem.
Nem volt jó ott hagyni.
4 megjegyzés:
:-)) Így igaz, nem volt jó otthagyni, báár én szervezett úton voltam és ennyire részletesen nem láttam bele Prága életébe, de amit látthattam belőle, az nagyon tetszett és nekem nagyon szerethető volt:-)
Prágával kapcsolatban hasonlóan érzek. Szeretem város :-) Minden évszakban :-)
Még sosem voltam, de most kedvet csináltál hozzá :)
Igazán szimpatikus dolgokat írtál róla! :)
Megjegyzés küldése